Doğum sonrası ister normal doğum ,ister sezeryan olsun bütün bayanlar bir süre için yeni bir gebelik planlamazlar. İki gebelik arasında en az 2 sene olması idealdir. Bu sürede hem anne hem vücut kendini toparlar.

 Doğumdan sonra emzirme döneminde ,eğer bebek hiç su bile almadan sadece anne sütü ile besleniyorsa, annnenin gebe kalma şansı cok azdır. Ama yine de eskilerin dediği ‘süt korur’ lafına çok inanmadan herkes kendi yöntemini belirlemelidir.
 Emziren anneler için en iyi yöntem üç aylık iğnelerdir.Eczaneden veya sağlık ocaklarından bu iğnelere ulaşılabilir.Bazen piyasada zor bulunabiliyor.Bu iğnelerin en sık ratlanan yan etkisi ara kanama yapması ve vücutta biraz ödem oluşturmasıdır.Onun dışında eşler prezervatif ile korunabilir.Bu da her ilişkide dikkatli davranılırsa iyi bir yöntemdir.Normal doğum yapan bayanlar loğusalık dönemi bitince (40 gün ) spiral taktırabilirler.Spiral hakkında detaylı bilgi için daha önceki yazılarıma bakabilirsiniz.Sezeryan ile doğum yapan anneler ise spiral için mutlaka kendi doktorlarından bilgi almalıdırlar.
 Maalesef takvim yöntemi,geri çekilme gibi yöntemlerin gebelikten koruma oranları düşük olduğu için önerilmemektedir.Doğum kontrol hap ve aylık iğneler ise emzirme olayı bittikten sonra düşünülebilir.Doğum sırasında tüplerini bağlatan anneler ise şanslıdır. İlave bir yönteme ihtiyaçları yoktur.
 Doğum sonrası istenmeyen bir gebelik sizi çok etkileyebilir;onun için düzenli adet görmeden bile gebe kalabileceğinizi düşünüp ,iyi korunun!!