yumurta_dondurma

Çalışma hayatı,eğitim sürelerinin uzaması ,evlilik yaşının ileri atılması kadınların anne olma yaşlarını ertelemelerine sebep oluyor.Bu da bazen istenilen yaşlarda ve zamanda gebe kalmayı zorlaştırabiliyor.Yumurta dondurma işlemi işte bunun için çok önemli ve faydalı.

Tüm kadınlar bebeklikten itibaren belli bir yumurta hücre reservi ile doğuyorlar,Bu reserv yaşla,çevresel ve genetik faktörler ile azalabiliyor. Kanser hastaları için kemoterapi veya ameliyat öncesi yıllardır yumurta dondurma işlemi yapılabiliyordu artık sosyal olarak da yaşa bağlı dondurma işlemi yapmak isteyen hastalar için de bu süreç yasalllaştı.
Yumurta dondurma işlemi için jinekolojik muayene olup ,iğne şeklinde bazı hormon ilaçları kullanmanız ve yumurtalarınız gelişince genel anestezi alarak yumurtaları toplatmanız gerekiyor. Toplanılan bu yumurtalar da büyük tanklarda soğukta yıllarca saklanabiliyor İlerde anne olmak istediğinizde eşinizin spermi kullanılarak .tüp bebek yöntemi ile gebelik şansını elde ediyorsunuz.
Bu yöntemle ilgili detaylı bilgi almak için jinekoloğunuza başvurabilirsiniz.