Günümüzde meme kanseri ne yazık ki artık hergün duymaya alıştığımız bir hastalık oldu. Burada meme kanserinin ayrıntılarına girmek istemiyorum . Hepimizin bildiği gibi erken tanı çoook önemli.Her adet döneminden sonra, bayanlar mutlaka meme muayenesini kendi yapmalıdır. 40 yaşından sonra mutlaka mamografi kontrolüne girilmelidir.Ailesinde, 1. derece yakınlarında ;anne ve kardeşlerinde meme kanseri olanlar tarama programına erken yaşlarda başlamalıdır.

 Meme kanserinin nedeni tam olarak bilinemiyor.Bazı genler,kadınlık hormonları,kalıtım; meme kanserinin bilinen bazı sebeplerini oluşturuyor.Meme kanserlerinin çoğunun memenin dış üst kadranında oluşması ve gençlerde giderek yayılması bilim adamlarını bu konunun sebebi üzerinde çalışmaya itmiştir.
 Acaba ter kokusunu önleyen; deodorantlar, vücut losyonları, koltuk altı için kullanılan kremler (tüy dökücü),güneş koruyucu kremler; ve başka kozmetiklerin meme kanseriyle ilişkisi olabilir mi??
Bu kozmetikler içlerinde birçok kimyasal barındırıyor ;paraben,aliminyum gibi .Bu maddelerin genotoksik ve östrojenik özellikleri var.Hepsi cillten emilebiliyor.Özellikle genç bayanlarda bu kullanım küçük yaşlarda başlıyor ve uzun sürelerde toplamda yüksek miktarlarda bu maddelere maruz kalınmış oluyor.
Son yıllarda bu konuda yapılan çok çalışma var ama hiçbiri bu kimyasallar ve meme kanseri arasında istatistiksel anlamda net bir ilişki bulamadı.Memede bulunan iyi huylu kistlerde aliminyum miktarları yüksek bulunan bazı çalışmalar var ama net bir yorum yapmak için daha detaylı, uzun süreli çalışmalara ihtiyaç var.