HPV virüsü maalesef bütün dünyada kadınlarda ve erkeklerde görülen ,gitgide daha çok karşılaştığımız bir virüs tipi.Çoğunlukla cinsel yolla bulaşıyor.Bulaştığını hemen anlamak imkansız.HPV virüsünün yüzlerce tipi mevcut; bazı tipleri sadece genital siğil yapıyor ama bazı tipleri daha sinsi ilerleyip rahim ağzı kanserine yol açabiliyor.Hangi HPV tipinİN riskli olduğunu jinekoloğunuzdan öğrenebilirsiniz.

 

Birçok merkezde ve tabii benim kliniğimde de HPV tarama ve tiplendirme testleri yapılıyor. Detaylı bilgi ve randevu için Tel 0216 5459170 ulaşabılırsınız.

 

Genital siğillere gelince HPV virüsü bulaştıktan günler sonra hemen siğil (kondilom) olarak kendini gösterebilir veya yıllarca vajinada sessiz kalıp sonra bağışıklık sistemi düşünce yeniden alevlenip siğil yapabılır.Jinekolojik muayenede dikkatli bir göz hemen siğil tanısı koyar.

 

Bazı siğilleri ilaçla tedavi edebiliyoruz ,bazı siğiller için de dondurma (krioterapi ) veya yakma (koterizasyon) işlemi gerekebiliyor.Bu işlemlerin hepsi kliniğimde yapılıyor .

 

HPV virüsü olan bir hastanın mutlaka rahim ağzı kontrolü için 6 ayda bir jinekolog muayenesine gitmesi lazım. Bağışıklık sistemini güçlü tutmalı (detaylı medikal tedavi için doktorunuzdan destek alabilirsiniz ) ve HPV nin diğer tiplerine karşı AŞI olmalıdır.

 

HPV virüsünden korunmanın en iyi yolu cinsel ilişki başlamadan AŞI olmaktır.Web sayfamdaki’ Rahim ağzı kanser aşısı ‘yazısını okuyabilirsiniz.Cinsel ilişki sırasında prezervatif ile korunma ciddi oranda korunma sağlasa da yüzde yüz HPV virüsünden korumaz.