Varisler bütün bayanların problemi.Özellikle gebelik döneminde artıyor.

Varis venlerin(toplardamarların) genişleyerek ve kıvrılarak cilt yüzeyinde belirgin hale gelmesidir.Sıklıkla bacaklarda ,nadiren de genital bölgede görülebilirler. Gebelikte kan hacmi artar ve hormonların da etkisiyle damarlarda göllenme olur; bu da varis oluşumunu tetikler.

Varisler dışarıdan mavi,kıvrıntılı gözükürler. Bazen ağrı ve dolgunluk hissi de bu duruma eşlik eder.En çok diz arkası ve baldırlarda görülürler.Büyüdükçe şikayetler artar.

Uzun süre hareketsiz oturmak veya ayakta dikilmek,bacak bacak üstüne atmak varis oluşumuna katkıda bulunur.

Gebeler için en iyi çözüm yürüyüş yapmak,fırsat buldukça bacaklarını bir yastık yardımıyla uzatmak ve kaldırmak,dolgu topuk ayakkabılar seçmek olabilir.Ağrı artarsa varis çorabı çok rahatlatır.Diz altı veya kasığa kadar,gebelere özel olan çorablar mevcuttur.

Genital bölgede olan varisler bazen normal doğum olayını zorlaştırabilirler.Tecrübeli bir doktor sorunun üstesinden gelecektir.Doğum sonrası varislerin büyük çoğunluğu kaybolur.

Yanda görülen bazı hareketler bacak ve ayaklardaki kan dolaşımını hızlandırarak varis oluşumunu engelleyebilir.Herkes denesin!!