Menopozdaki bayanların en büyük sıkıntılarından biri ani gelen sıcak basmalarıdır.Bu sıcaklık hissi genelde yüzde başlayan ve bütün vücuda yayılan bir sıcaklık artışıdır.Menapoza girişin ilk yıllarında görülebilir..Çoğu hastada kısa bir sürede kesilirse de bazı şanssız kişilerde 5 yıldan uzun sürebilir.

Bu şikayetlerin menapoza giriş dönemindeki hormonal değişikliklerin ,santral sinir sistemini ve ısı kontrol merkezini etkilemesinden dolayı olduğu düşünülmektedir.

Bayanlar sıcak basmalarını azaltmak için öncelikle ince, pamuklu kıyafetler tercih etmeliler.Sık duş almak,düzenli yürüyüşler yapmak ,sosyal ortamlara katılmak,kilo kontrolüne dikkat etmek en başta yapılacaklardan.Soya bitkisi içinde doğal östrojen bulunduran bitkilerden.Soya filizleri,soya eti veya soya sosu kullanılabilir.

Sıcak basmaları bayanların hayat kalitesini çok etkiliyorsa, yukarıdaki tavsiyeler işe yaramıyorsa ilaç tedavisi başlanabilir.Öncelikle bitkisel içerikli ilaçlar tercih ediliyor. İçinde ‘black cohosh’ maddesi bulunan bazı takviyeler kullanılabilir.Bu ilaçlar için mutlaka jinekoloğa başvurmak gerekir.En son tercih olarak da hormon preparatları öneriliyor.