Histerosalfingografi; kısaltma olarak HSG,diğer bir deyişle rahim filmi biz jinekologların sık başvurduğu bir tanı testidir.Rahimin ağzından verilen özel bir sıvı sayesinde rahimin ve tüplerin gösterilmesidir.

Rahimin içinin yapısını ,tüplerin etkili çalışıp çalışmadığını kontrol eden bir testtir.Özellikle kısırlık şikayeti ile gelmiş çiftlerden yapılması istenir.Yandaki resimde görüldüğü gibi film sayesinde rahim ve tüpleri net değerlendirebiliriz.
Rahim içinde oluşan bazı yapışıklıkları ,tüplerin tıkalı olup olmadığını ,rahimin yapısal oluşan bazı şekil bozukluklarını bu film ile görebiliyoruz.Bu da bize tedavide ne yapmamız gerektiği konusunda yardımcı oluyor.
Rahim filmi adetten sonra çekilmelidir.Çekim esnasında hasta az bir miktar acı veya rahatsızlık hissedebilir.Ağrı eşiği düşük veya muayene sırasında çok sıkıntı hisseden hastalara genel anestezi de uygulanabilir.Film çekiminden kısa bir süre sonra sonuç raporu verilir.İşlemden sonra mutlaka bir antibiyotik ve ağrı kesici başlanmalıdır.