KIZ MI ERKEK Mİ?? Hamile kalmadan önce bebeğimin cinsiyetini belirleyebilir miyim??Bu soru çok soruluyor ,anne adayları tarafından merak ediliyor?.ÖNCELİKLE bebeğin sağlığı yerinde olsun istiyoruz tabi ki ama sonra her anne veya baba adayının hayal ettiği bir cinsiyet oluyor .Bazen de ikinci veya üçüncü çocuklar için değişik cinsiyet tayin etmek istiyoruz.

Zaten normal olarak sansa ve kadere bırakarak gebe kalındığında % 51 erkekbebek %49 kız bebek olma olasılığı var.Erkek spermlerinin ya x ya da y kromozomu taşıması ile cinsiyet belirleniyor. Yani kadın yumurtalıkları hep x kromozomu taşıyor ,erkeğin spermi cinsiyet konusunda belirleyici faktör oluşturuyor.

Cinsiyet tayini için dünyada bazı yöntemler mevcut ;

..İstenilen cinsiyeti %100 belirlemek için tüp bebek yöntemine başvurmak lazım ve Türkiye de cinsiyet seçimi yasal olmadığı için yurtdışındaki merkezlerde yapılabiliyor.

..İlişki zamanı ve gebe kalınan ay ve anne yaşının odak alındığı bir yöntem de çin takvimi ,bu yönteme göre yılın belli zamanlarında girilen ilişki ile kız veya erkek bebek sahibi olma olasılığınız artıyor.

..Anne veya baba adayının beslenme düzeni ve asit baz dengesi ile de cinsiyet tayini arasında bir bilimsel ilişki var.X ve Y kromozomlarının asidik vajen ortamında hızlı yavaş ilerlemesi esasına dayalı bir yöntem.

..YUmurtalama ve döllenme zamanına göre de cinsiyetlerin belirlenebildiği bilimsel bir gerçek!! Yumurtlama takibi yapılarak ultrason eşliğinde de bazı çiftlerimizi hayal ettikleri cinsiyette bebek sahibi yapmak için uğraşıyoruz.

…Detaylı ve bilimsel bilgilere ulaşmak için mutlaka jinekologunuz ile görüşün!!.