istenmeyengebeliksonlandirma_baharcaglar

Yasal olarak Türkiye’de gebeliğin 10. haftasına kadar istenmeyen gebelik sonlandırılması yani kürtaj yapılabiliyor.Bazı doktor ve hastaneler kendi tercihleri olarak işlemi kabul etmiyorlar ama yasal açıdan bir kısıtlama söz konusu değil.

Gebe kaldığınızı düşündüğünüzde ilk yapmanız gereken çabuk idrar testi ile gebeliği teyit etmek.Sonra mutlaka ultrason ile muayene olmanız gerekir.Muayeneden sonra doktorunuz ile görüşüp işleme karar verebilirsiniz.

İşlem öncesi Resmi olarak evli iseniz eşinizin ve sizin imzalı onayı alınır.Evli değilseniz sadece sizin imzanız yasal açıdan yeterlidir.Yine de işlem sırasında yanınızda partnerinizin olması sizi rahatlatacaktır.

Lokal anestezi veya genel anestezi desteğini seçebilirsiniz. Sıklıkla genel anesteziyi tercih ediyoruz ve anlaşmalı hastanelerimiz arasından sizin de seçtiğiniz hastanede steril şartlar altında ultrason eşliğinde işlemimizi yapıyoruz.

Kürtaj işlemi sırasında bir kesi veya dikiş olmuyor, özel vakum aletleri ile vajinadan girilerek rahim içinden gebelik kesesi alınıyor.

İşlem sonrasında hemen anestezi etkisi geçiyor, en fazla adet sancısına benzer bir ağrı ve az kanama dışında bir şikayet olmuyor.1 saat gibi bir sürede hastaneden taburcu olabiliyorsunuz.

İşlem sırasında ve sonrasında size bazı antibiyotik ve ağrı kesiciler veriliyor,1 hafta sonra da kontrole çağırılıyor.

Detaylar ve sorular için kürtaj hakkında merak edilenler başlıklı yazımı da okuyabilirsiniz.